Lekcje z native speakerem, czyli osobą, dla której dany język jest ojczystym, często wydają się idealnym pomysłem na zdobycie nowych umiejętności językowych. Jednak nie u wszystkich uczniów to rozwiązanie się sprawdzi. Dziś wyjaśniamy, czym warto się kierować przy wyborze nauczyciela języka obcego.
Na początku wyjaśnijmy dokładnie, kim jest native speaker. Zgodnie ze słownikową definicją, jest to człowiek posługujący się swoim ojczystym językiem lub językiem kraju, w którym się wychował. Większość Polaków jest native speakerami języka polskiego, większość Amerykanów, Brytyjczyków czy Australijczyków jest native speakerami języka angielskiego. Jednak czy wychowanie w danym obszarze językowym sprawia, że każdy ma odpowiednie kompetencje oraz umiejętności niezbędne do nauczania swojego ojczystego języka? Zdecydowanie nie! Sami wiemy, że błędy językowe są powszechne nawet przy mówieniu, czy pisaniu w swoim rodzimym języku. Jeśli decydujemy się więc na lekcje prowadzone przez native speakera, który po prostu urodził się w danym kraju, musimy się liczyć z tym, że on również może popełniać błędy językowe, z których często nawet nie zdaje sobie sprawy.
Problemem podczas lekcji języka obcego może też gwara, slang czy dialekty, które występują również w języku polskim wśród mieszkańców poszczególnych regionów – z innym akcentem mówią przecież mieszkańcy Śląska czy Podhala a jeszcze z innym osoby żyjące w Wielkopolsce. Dokładnie tak samo sytuacja ma się z językiem angielskim, który jest językiem urzędowym w 60.krajach i którym posługuje się ponad 527 milionów osób.
Osoby zajmujące się nauczaniem muszą zdobyć specjalistyczną wiedzę z obszaru, którym się zajmują. Sama znajomość zasad posługiwania się konkretnym językiem i szeroki zasób słownictwa nie są wystarczające, do podjęcia prób nauczania innych osób. Dopiero absolwent studiów wyższych z zakresu filologii czy lingwistyki będzie w pełni przygotowany do przekazywania wiedzy z języka obcego. Dlaczego? Ponieważ podczas swojej edukacji musiał zgłębić wiedzę dotyczącą m.in. historii danego języka, gramatyki opisowej i kontrastywnej, fonetyki, komunikacji językowej, a także literatury i kultury krajów z danego obszaru językowego. Tak rozległa wiedza jest niezbędna do wytłumaczenia uczniom podstaw stosowania poszczególnych konstrukcji językowych, związków przyczynowo skutkowych i skorygowania błędów, które popełniają.
Dobry nauczyciel oprócz kompleksowego przygotowania językowego musi posiadać również uprawnienia i doświadczenie pedagogiczne, które pozwolą mu na skuteczne przekazanie wiedzy innym. Aby nauka była efektywna, nauczyciel musi znać odpowiednie metody i techniki nauczania, które będzie w stanie dostosować do potrzeb uczniów oraz do omawianego materiału. Doświadczony nauczyciel odpowiednio dobierze materiał, aby rozwijać wszystkie umiejętności ucznia, czyli czytanie, pisanie, mówienie, słuchanie, znajomość gramatyki oraz słownictwo, a także będzie umieć wychwycić popełniane błędy, zdiagnozować ich przyczynę oraz w odpowiedni sposób je skorygować. Osoba z doświadczeniem pedagogicznym jest w stanie zaplanować i przeprowadzić lekcję w taki sposób, aby uczniowie byli skupieni, nie nudzili się i mogli przyswoić nową wiedzę oraz utrwalić przerabiany wcześniej materiał.
Odpowiednie przygotowanie metodologiczne jest istotne zwłaszcza w przypadku pracy z dziećmi. Zupełnie inne techniki stosuje się przy pracy z dziećmi przedszkolnymi, inne z uczniami podstawówki i jeszcze inne podczas lekcji z licealistami. Doświadczony pedagog będzie wiedział jak zmotywować ucznia, aby ten osiągnął jak najlepsze rezultaty.
Przede wszystkim należy mieć pewność, że wybrana przez nas osoba ma odpowiednie kwalifikacje – są one istotne również w przypadku lekcji z native speakerem języka angielskiego. Warto również zwrócić uwagę na podejście nauczyciela do lekcji oraz jego zaangażowanie – to wszystko można sprawdzić już na lekcji próbnej.