W języku polskim wyrazów rozpoczynających się wielką literą używamy głównie do nazw własnych oraz w sytuacjach, gdy chcemy wyrazić swój szacunek do innych osób (pisząc Cię, Twój). W języku angielskim wielkie litery stosowane są o wiele częściej.
Kiedy wyraz należy zapisać wielką literą? Przedstawiamy kilka najpopularniejszych zasad.
Każde nowe zdanie rozpoczynamy wielką literą, bez względu na to, czy jest to zdanie oznajmujące, pytanie czy przeczenie.
Przykłady: He’s eating a cake. Is he eating a cake?
Angielskie „I” zawsze piszemy wielką literą, bez względu na to, czy pojawia się na początku, w środku czy końcu zdania. Tej zasady nie stosujemy do innych zaimków osobowych w języku angielskim.
Przykłady: I love cats. Did you read message which I sent to you?
Wszystkie nazwy własne należy pisać wielką literą. Dotyczy to zarówno imion, nazwisk, jak również nazw geograficznych, planet czy firm.
Przykłady: Have you ever been in Paris? This is map of Poland. Tom and Kat will get married next week. Tom always buys Adidas shoes.
W języku angielskim wszystkie dni tygodnia oraz nazwy miesięcy zapisuje się wielką literą. Należy jednak pamiętać, że zasada ta nie dotyczy pór roku, ani okresów czasu, takich jak na przykład weekendy.
Przykłady: I hate Mondays. December is my favourite month.
Wszystkie tytuły zawodowe, naukowe i grzecznościowe zapisujemy dużą literą, ale tylko w sytuacji, gdy od razu podajemy nazwisko lub imię osoby, do której przynależą.
Przykłady: Do you know Mr Beans? He voted for President Trump. Yesterday I saw Queen Elizabeth in TV. I’ve got ‘A’ on the lesson with Professor Jackson!
W tytułach książek, płyt, gazet wszystkie słowa powinny być pisane wielką literą. Zapis wielką literą pomijany jest jedynie przy zaimkach i przyimkach.
Przykłady: She loves ‘Star Wars’. I used to read ‘Harry Potter and the Prisoner of Azkaban’ to my little brother.
W języku angielskim wszystkie cytaty rozpoczynamy od wielkiej litery. Wyjątkiem są jedynie cytaty stanowiące zaledwie jeden wyraz.
Przykłady: Obi Wan Kenobi said, ‘May the force be with you!’.
Wielką literą zapisujemy słowa określające narodowość, nazwy języków oraz narodowość oraz przyimki odnoszące się do narodów.
Przykłady: I came from Poland. Have you ever visited German village? Meet my British cousin. He speaks English fluently.
Nazwy poszczególnych religii oraz nazwy bóstw również rozpoczyna się wielką literą.
Przykłady: Islam is one of the most popular religion in Africa. God bless you!
Powyższa lista z pewnością się Wam przyda zarówno przy dłuższych wypowiedziach pisemnych, ale też w kontaktach z zagranicznymi współpracownikami czy anglojęzycznymi znajomymi.
Automated page speed optimizations for fast site performance