Kiedy warto stosować fiszki?
Kiedy warto stosować fiszki?
Systematyczny kontakt z językiem obcym zdecydowanie ułatwi jego opanowanie. Dobrym pomysłem na częsty kontakt z językiem są fiszki. Mówi się, że fiszki świetnie sprawdzają się u wzrokowców, ale jest jeszcze jedna grupa osób, która je pokocha – kinestycy, u których proces przekładania i obracania karteczek będzie stymulował zapamiętywanie. Możesz zaopatrzyć się w gotowy zestaw tematyczny, skorzystać z aplikacji na telefon lub zrobić je samodzielnie. Dlaczego warto?
Utrwalenie materiału
Jeśli zdecydujesz się na samodzielne wykonanie karteczek zawierających konkretne słówka, zdania, konwersacje, konstrukcje językowe czy obrazki, część materiału zapamiętasz już przy samym ich tworzeniu. Możesz to zrobić za pomocą komputera lub ręcznie napisać interesujące Cię wyrażenia, dzięki czemu przećwiczysz również ich pisownie. Na jednej stronie karteczki napisz wyrażenie lub słówko, którego chcesz się nauczyć, na odwrocie umieść jego tłumaczenie. Możesz również wykonać fiszki z samoprzylepnych karteczek i… porozklejać w całym domu!
Im częściej, tym lepiej
Dzięki umieszczeniu fiszek i samoprzylepnych karteczek w często odwiedzanych pomieszczeniach, będziesz mieć stały kontakt z językiem. Jeśli chcesz nauczyć się np. słownictwa związanego z jedzeniem, przyklej angielskie nazwy produktów spożywczych w kuchni – robiąc kanapkę będziesz wyjmować bread, smarować go butter i kłaść na niego tomato. Tym sposobem zawsze, kiedy zajrzysz do lodówki, zetkniesz się fiszkami i będziesz utrwalać słownictwo. Na karteczkach możesz zapisać konkretne zwroty czy konstrukcje gramatyczne – jeśli nakleisz je na ścianach pomieszczeń, w których często przebywasz, zetkniesz się z nimi na tyle często, że zapamiętasz je bez problemu.
Mali pomocnicy
Fiszki czy karteczki do nauki angielskiego nie zajmują dużo miejsca i sprawdzą się świetnie w podróży. Możesz z nich śmiało korzystać w zatłoczonym autobusie w drodze do pracy i na siłownię, stojąc w kolejce, jadąc windą czy oglądając nudny film 😊. Nawet jeśli na aktywne przeglądanie fiszek i karteczek przeznaczysz tylko 5 minut dziennie, to i tak szybko opanujesz dany materiał.
Czy fiszki sprawdzą się u dzieci?
Oczywiście! Pamiętaj, że na każdej fiszce możesz umieścić obrazek i jego angielski podpis, dzięki czemu nawet małe dzieci szybko skojarzą konkretne słowo i zapamiętają jego pisownie.
Co za dużo to nie zdrowo
Pracując z fiszkami, warto dzielić materiał do nauki na mniejsze części. Jeśli chcesz nauczyć się czasowników, ogranicz ich pulę do 20-30 słówek i powtarzaj je przez kilka dni. Jeśli będziesz próbować nauczyć się od razu 100 wyrazów, będziesz się często mylić i szybko się zniechęcisz. Materiał podzielony na mniejsze partie opanujesz o wiele łatwiej i przyjemniej.